dentystyczny, może stać się coś na co nie mamy wpływu. Mowa o zębach mądrości, potocznie zwanych ósemkami. Rosną one w różny sposób - zarówno tak samo jak wszystkie zęby, co umożliwia ich zaplombowanie, jak i nierówno, co niejako zmusza nas do podjęcia decyzji o ich usunięciu. Krzywo urośnięta ósemka może powodować bowiem skrzywienie całej szczęki, a z tym związana będzie konieczność założenia aparatu ortodontycznego. Dlatego nasz dentysta, czyli stomatolog podczas wizyty kontrolnej bada stan naszej jamy ustnej, decydując o tym, co należy tam zrobić, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem. Gdy zdarzy się tak, że urosną nam ósemki, to albo będzie można je zaplombować, albo usunąć u chirurga szczękowego. Gdy nasz dentysta prowadzący nie wykonuje takich zabiegów, na pewno skieruje nas do kogoś, kto dobrze się na tym zna. Skomplikowanie zabiegu usuwania ósemek zależy bowiem od tego, w jaki sposób są one urośnięte. Gdy jednak pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza, to nawet z najtrudniejszego przypadku da się wyjść.
Jego zadaniem jest ocena stanu uzębienia
Jeżeli uciążliwy strach przed dentystą uniemożliwia dbanie o higienę i zdrowie jamy ustnej, problemem trzeba się oczywiście zająć. Warto zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że stomatolog jest lekarzem takim samym jak pediatra czy ginekolog. Tak więc należy go traktować i tak trzeba do niego podchodzić. Jego zadaniem jest ocena stanu uzębienia pacjenta, dokonanie diagnozy oraz przeprowadzenie właściwego leczenia. Nie ma on na celu sprawiać nikomu bólu, tak więc zabiegi dentystyczne nie muszą się z nim wiązać.
Warto tu od razu dodać, że współczesna stomatologia jest wysoce rozwiniętą gałęzią medycyny, z której niejeden dentysta potrafi świetnie skorzystać. Dziś najlepsi dentyści wykorzystują w swojej pracy najnowocześniejsze technologie leczenia. Sprawdzone metody, zwłaszcza te związane ze znieczuleniem, sprawiają natomiast, że pacjenci nie muszą już odczuwać nawet minimalnego dyskomfortu w trakcie wizyt stomatologicznych. Mogą przez nie przechodzić bez najmniejszego uczucia bólu. To sprawia, że w dzisiejszych czasach każdy powinien odwiedzać już gabinet dentystyczny bez żadnych oporów.
Czym takim powinien się on zatem
Zanim jeszcze wybierzesz się na pierwszą wizytę do swojego nowego dentysty, upewnij się, że na pewno wybrałeś dobrego, kompetentnego i profesjonalnego lekarza. Czym takim powinien się on zatem wyróżniać? Jakimi cechami musi się wykazywać dobry i warty zaufania dentysta?
Na pewno kluczowa będzie posiadana przez niego wiedza oraz ogólne nabyte umiejętności, czyli to wszystko, co złoży się na jego kompetencje i wykształcenie. Pamiętaj jednak, że znajomość teorii nie musi wcale iść w parze z praktyką. Sprawdź zatem, jakie jest ogólne doświadczenie lekarza, czyli jak długo pracuje on w swoim fachu. Niekoniecznie musisz szukać od razu lekarzy starszej daty, jednakże dobrze by było, gdybyś wybrał taki gabinet dentystyczny, który utrzymuje się na rynku przynajmniej od paru lat.
Druga cecha - przyjazna postawa. Stomatolog, który już po przekroczeniu jego gabinetu od razu bierze do ręki narzędzia i zaczyna wiercić w twojej jamie ustnej, by tylko jak najszybciej zakończyć wizytę, absolutnie nie jest wart ani twojego zaufania, ani twoich pieniędzy. Szukaj więc raczej kogoś takiego, kto będzie w stanie wejść w twoją skórę i wykaże się empatyczną postawą.
W takim gabinecie każdy od razu
Dobry dentysta powinien zawsze w taki sposób przeprowadzać wszelkiego rodzaju zabiegi, by leczenie zębów czy nawet standardowe wizyty kontrolne były jak najmniej nieprzyjemne dla pacjentów i nie wywoływały u nich uczucia dyskomfortu. Nieoczywistą cechą charakteryzującą najlepszych lekarzy jest komunikatywność, ściśle łącząca się z ogólną przyjazną postawą. Zazwyczaj strach bierze się z niewiedzy, z czego prawdopodobnie każdy doskonale zdaje sobie sprawę. Pacjenci obawiają się, że leczenie kanałowe będzie dla nich bolesne, bo nie mają pojęcia, na czym ono właściwie polega i ile trwa. Dobry stomatolog zawsze wszystko najpierw objaśni pacjentowi, zanim w ogóle przejdzie do przeprowadzania zabiegu. Rozwieje wszystkie ewentualne wątpliwości i zapewni pełne wsparcie na czas trwania wizyty.
Pacjent musi też dobrze czuć się w miejscu, w którym zajmuje się swoimi zębami. Nie tylko lekarz powinien wyróżniać się pewnymi kluczowymi cechami, ale także i sam gabinet dentystyczny. Musi być on placówką higieniczną, estetyczną i nowocześnie wyposażoną. W takim gabinecie każdy od razu poczuje się w miarę swobodnie.