Leczenie zębów - temat rzeka - O dentystach

Wybielanie cieszyn

W porównaniu ze szkliwem jest słabszą

Pod warstwą szkliwa i cementu znajduje się zębina, stanowiąca zrąb zęba. W porównaniu ze szkliwem jest słabszą tkanką i jej twardość w skali Mohsa wynosi 2, natomi

Leczenie zębów - temat rzeka - O dentystach Wybielanie cieszyn
ast odporność na zgniatanie wynosi 250-350 MPa. W ok. 70% składa się z części nieorganicznej w postaci kryształów dihydroksyapatytu (tak jak szkliwo), w ok. 20% z materii organicznej w postaci kolagenu, białek, lipidów, mukopolisacharydów i in. oraz w ok. 10% z wody.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Kilka cech dobrego dentysty


Pierwszą cechą jaką musi posiadać dobry stomatolog jest cierpliwość. Druga cecha to wytrwałość – tyczy się to zarówno praktyki zawodowej, jak i etapu trudnych studiów zawodowych połączonych z wieloma egzaminami praktycznymi. Trzecia cecha – to uczciwość. Pacjent nie ma możliwości weryfikacji działania lekarza, a zabiegi są najczęściej podejmowane na bieżąco, na zywo. Czwarta cecha – żyłka do biznesu. Jeśli stomatolog rzeczywiście chce zarabiać duże pieniądze, to musi założyć swój własny gabinet stomatologiczny. Wreszcie piąta cecha – chęć zdobywania wiedzy i nauki. Stomatologia zmienia się z roku na rok i dobry stomatolog będzie miał świadomość tych zmian, a wszelkie nowinki technologiczne będzie stosował w leczeniu jego pacjentów.

Dobry stomatolog musi posiadać szereg bardzo istotnych cech, które powodują, że może on realizować swój zawód. Cecha numer jeden to pasja. Stomatologia dla dobrego dentysty jest po prostu pasją, która sprawia, że ma on możliwość realizowania swoich celów i poszerzania wiedzy w tematyce, która przecież stomatologa interesuje. Druga cecha to wytrwałość – w dążeniu do celu, w poszerzania swojej wiedzy. Ostatnia rzecz wiąże się także z trudnymi studiami, które zawsze są skomplikowane i niełatwe do zdania poszczególnych egzaminów. Cecha ostatnia, trzecia, ale być może najważniejsza – to łatwość kontaktu z drugim człowiekiem. Do dentysty przychodzą różni ludzie. Czasami są to przerażone dzieci, ale bywają też dorośli, którzy na myśl o wizycie u stomatologa dostają tak zwanej gęsiej skórki. Stomatolog musi to rozumieć, być wyrozumiały i cierpliwy!



Leczenie kanałowe zębów u dzieci

Dentyści starają się wykonywać u dzieci przede wszystkim leczenie zwykłe, które jest dla nich mniej uciążliwe. Jednak zdarzają się takie sytuacje, że przeprowadzenie leczenia zwykłego nie wystarcza do pełnego wyleczenia zęba. Wówczas dentyści podejmują się wykonania u dzieci leczenia kanałowego. Staje się ono niezbędne w momencie stwierdzenia, że u dziecka wystąpiła głęboka próchnica, która doszła aż do korzenia zębowego. W takiej sytuacji korzeń zębowy musi zostać dokładnie oczyszczony z próchnicy i zatruty odpowiednim środkiem leczniczym, który będzie wprowadzany stopniowo w głąb kanału zębowego. Dzięki temu cały kanał zębowy zostanie dokładnie oczyszczony, a dziecku zostanie założone wypełnienie tymczasowe.

Dentyści starają się do końca o uratowanie zębów swoich najmłodszych pacjentów przed ich wyrwaniem, dlatego często wykonują u dzieci nie tylko leczenie zwykłe, ale też kanałowe. Jednak zdarza się, że jednego z zębów, który został zaatakowany przez głęboką próchnicę nie udaje się uratować, a wówczas trzeba go usunąć po to, żeby nie sprawiał dziecku bólu i nie powodował przenoszenia się próchnicy na inne zęby czy jakiegoś stanu zapalnego powstającego w swoim obrębie. Sam zabieg usuwania zębów u dzieci przeprowadzany jest pod znieczuleniem po to, żeby dziecko mogło spokojnie przejść przez całą procedurę wyrywania zęba. Tylko taka ekstrakcja zęba będzie mogła być bezpieczna, oprócz tego czasami wykonywane jest jeszcze zdjęcie zęba, który ma zostać usunięty.