tystę, który może pracować w zespole doświadczonych lekarzy dentystów lub może prowadzić swoją działalność indywidualnie. Poszczególne gabinety dentystyczne mogą różnić się od siebie zakresem oferowanych zabiegów stomatologicznych. Nierzadko można spotkać gabinet stomatologiczny, który specjalizuje się jedynie w leczeniu ortodontycznym. Jednak najwięcej gabinetów dentystycznych oferuje zabiegi związane ze stomatologią zachowawczą, czyli z leczeniem próchnicy zębów, oraz zabiegi ze stomatologii estetycznej. Wielu lekarzy dentystów pracuje w kilku osobowych gabinetach, gdzie każdy ze specjalistów zajmuje się daną dziedziną stomatologii. W celu sprawdzenia oferty danego gabinetu stomatologicznego wystarczy odwiedzić jego stronę internetową, na której podane są informacje o świadczonych usługach.
Jak powstanie próchnica zębów
Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dentysty jest próchnica zębów. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków powstałych na skutek próchnicy. Jednym ze sposobów chronienia się przed próchnicą jest wiedza, w jaki sposób ona powstaje i jakie niezbędne czynniki muszą wystąpić, żeby próchnica mogła się rozwinąć. Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje tkanki twarde zęba i objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. Żeby próchnica zębów mogła wystąpić, konieczne są cztery czynniki, takie jak bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny, żeby próchnica zębów mogła wystąpić. W zależności od stadium rozwoju próchnicy dentysta stosuje odpowiednią metodę leczenia. Podatność zębów na próchnicę może być różna u niektórych osób, dlatego też tak ważne jest chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Próchnica zębów jest najłatwiejsza do wyleczenia we wczesnym stadium, ponieważ wystarczy wtedy oczyścić ząb i wypełnić ubytki specjalnym materiałem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia próchnicy jest leczenie kanałowe zęba.
Ekstrakcja zęba
Ekstrakcja zęba to innymi słowy jego usunięcie, które następuje przy niemożności wyleczenia zęba zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. Zabieg usunięcia zęba jest zaliczany do stomatologii chirurgicznej. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej, więc usunięcie zęba jest jednym z zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalizacji. Zabieg ekstrakcji zęba musi być przeprowadzony w całkowicie sterylnych warunkach, żeby zapobiec wdaniu się w ranę infekcji. Usunięcie zęba jest zabiegiem wykonywanym w dwóch sytuacjach, a mianowicie wtedy, gdy ząb nie nadaje się do leczenia zachowawczego oraz wtedy, gdy ząb mógłby zniwelować leczenie ortodontyczne. Najczęściej usuwanymi chirurgicznie zębami są ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, ponieważ często posiadają zbyt mało miejsca, żeby właściwie wyrosnąć. Dentysta zajmujący się ekstrakcją zęba wykonuje zabieg pod znieczuleniem i w sposób jak najszybszy i jak najbardziej precyzyjny, żeby oszczędzić pacjentowi bólu oraz różnych powikłań.
Czym zajmuje się stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca stanowi jedną ze specjalizacji stomatologicznych, w ramach której lekarz dentysta oferuje świadczenie zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Stomatologia dziecięca bywa inaczej nazywana pedodoncją i zajmuje się leczeniem zębów oraz okolic przyległych u dzieci i młodzieży. Powodem dla którego pedodoncja stanowi osobną specjalizację stomatologiczną jest odrębność budowy zębów oraz układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym człowieka. Mówiąc bardziej ogólnie budowa zębów człowieka dorosłego nieco różni się od budowy zębów w okresie rozwojowym. Gabinet stomatologiczny przyjmujący dzieci oraz dojrzewającą młodzież wykonuje zabiegi w ramach stomatologii dziecięcej. Oferta gabinetu dentystycznego dotycząca pedodoncji zawiera świadczenie takich usług, jak wizyta adaptacyjna, wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego oraz lakowanie bruzd. Wizyta adaptacyjna polega na zapoznaniu dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz z lekarzem dentystą, który zajmuje się leczeniem.