ykorzystywana, gdy doszło do utraty zębów naturalnych. Protetyka odgrywa też bardzo istotną rolę przy rehabilitacji pacjentów przechodzących poważne operacje onkologiczne lub plastyczne.
Dentysta, dla którego protetyka jest przedmiotem specjalizacji potrafi przeprowadzić zabieg przyklejenia licówek ceramicznych. Są to ceramiczne płytki, które są przyklejane na przednią powierzchnię zębów. Stomatologia wykorzystuje je w różnych przypadkach. Licówki doskonale sprawdzą się przy wypełnianiu nieestetycznie wyglądających szpar między przednimi zębami. Wskazaniem do ich zastosowania jest są również rzucające się w oczy przebarwienia, które są niezwykle trudne do wybielenia tradycyjnymi metodami. Pacjent może zdecydować się na taki zabieg wtedy, gdy uważa, że kształt zębów jest nieodpowiedni. Jeśli chodzi o odpowiedni dobór licówek protetycznych, to powinny być one dobrane pod kątem obecnego stanu jamy ustnej. W niektórych wypadkach przejście leczenia kanałowego uniemożliwia zastosowania danego typu licówek.
Nieleczone i pozostawione same sobie braki
Nieleczone i pozostawione same sobie braki w uzębieniu niosą ze sobą szereg niebezpieczeństw dla naszego zdrowia oraz estetyki jamy ustnej. Stomatologia jest przygotowana na radzenie sobie z takimi problemami. Specjalną dziedziną dedykowaną problemom z bezzębiem, brakiem w uzębieniu jest protetyka.
Leczenie protetyczne opiera się przede wszystkim na stosowaniu protez. One przyczynią się do wydatnej poprawy komfortu spożywania posiłku, wygląd zębów ulegnie znaczącej poprawie. Jednocześnie dobrze dobrana proteza przyczyni się do przywrócenia naturalnych rysów twarzy, uzupełnienie zatrzyma zmiany powstające w łuku zębowym.
Dentysta protetyk ma do zaproponowania swoim pacjentom kilka rodzajów uzupełnień. Do dyspozycji znajdują się korony oraz mosty. Te dwa typy należy zakwalifikować do uzupełnień stałych. Podobnie zresztą jak protezy na implantach. Do uzupełnień ruchomych zaliczane są protezy oraz niektóre protezy na implantach.
Leczenie protetyczne nie należy do tanich usług. Po zakończeniu zabiegów konieczne są regularne kontrole w gabinecie protetycznym. Wizyty powinny się odbywać przynajmniej raz na pół roku. Pod żadnym pozorem nie powinno się protezy naprawiać samodzielnie. Od razu należy umówić wtedy na wizytę w gabinecie protetycznym.
Do najbardziej znanych uzupełnień ruchomych należy
Odtworzenie prawidłowego zgryzu to zadanie przed którym staje stomatologia. Pomaga ona również poprawić walory estetyczne uzębienia w momencie, gdy nasze zęby uległy uszkodzeniu, ułamaniu lub gdy zaszła konieczność ich usunięcia. Należy pamiętać, że problem ten dotyczy nie tylko osób starszych, również osoby młodsze mogą być dotknięte takim niebezpieczeństwem, jeśli zaniedbują higienę jamy ustnej.
Protetyka to specjalny dział stomatologii, który zajmuje się przywracaniem uzębieniu dawnego blasku poprzez uzupełnianie braków. Do tego celu wykorzystywane są uzupełnienia stałe lub ruchowe. Dentysta o specjalizacji protetyka decyduje, jaki wariant uzupełnień okaże się najlepszy w danym przypadku. Do najbardziej znanych uzupełnień ruchomych należy zaliczyć protezy, jakie bez trudu można wyjąć z ust. Mają one swoje zastosowanie w najpoważniejszych przypadkach, gdy doszło do znacznej lub całkowitej utraty uzębienia. Protezy dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżnić należy tutaj wysokiej jakości protezy akrylowe i szkieletowe. Stałym rodzajem uzupełnień są tak zwane mosty służące do zatuszowania braku kilku zębów. To rozwiązanie znajduje zastosowanie przy procesie odbudowy poważnie uszkodzonych zębów.