ą, a nie jest to wcale zjawisko rzadkie, powinni pamiętać, że nieleczona postępująca próchnica jest nieodwracalna.
W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych przysłowiową ostatnią deską ratunku i szansą na uratowanie zęba pozostaje leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym. Dentysta zastosuje się je w przypadku zaawansowanych ubytków próchniczych, martwicy zęba lub jego złamania. Należy ono do najbardziej nielubianych zabiegów, chociaż w ostatnich czasach stomatologia dokonała ogromnego postępu, również pod kątem redukcji dolegliwości bólowych podczas zabiegu.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że coraz więcej gabinetów stomatologicznych przeprowadza procedurę leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopów. Pozwala to dentyście dokładnie przyjrzeć się wnętrzu zęba i ułatwia oczyszczenie kanałów zębowych, a tym samym skraca czas leczenia. Warto wspomnieć, że to właśnie niedokładne oczyszczenie kanału zębowego jest jedną z najczęstszych przyczyn powikłań pozabiegowych i w skrajnych wypadkach doprowadzić może do utraty zęba.
Jedynym minusem tej nowoczesnej procedury jest niestety jej koszt, ale ten zależy od kilku czynników, takich jak na przykład ilość kanałów zębowych. Endodoncja niejednokrotnie ratuje ząb i uśmiech, jakkolwiek zawsze należy mieć na uwadze, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Warto wiedzieć o takich metodach bo
Dobry dentysta to podstawa i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Potwierdzi to zapewne sporo osób. Byłoby wręcz wspaniale, gdyby zęby wyrastały nam raz na całe życie i nie psuły się, ale, niestety, tak nie jest. A trzeba w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że niektórzy miewają rzeczywiście duże kłopoty z zębami. Ale na szczęście współczesna stomatologia jest już na takim poziomie, że radzi sobie z najbardziej nawet skomplikowanymi przypadkami. I bardzo dobrze, bo pacjentów przecież nie brakuje.
A skoro już jesteśmy przy tym temacie, wspomnieć warto czym jest endodoncja. Otóż, to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zęba oraz tzw. tkanek okołowierzchołkowych. Warto wiedzieć o takich metodach, bo nigdy nie wiadomo, co nam się może przytrafić. Z reguły mamy swoich dentystów i ich odwiedzamy, kiedy zachodzi taka potrzeba, ale czasami konieczne jest bardziej specjalistyczne leczenie i wówczas jak znalazł okazują się stomatolodzy, którzy wykonują dane zabiegi.
Gros osób w obecnej dobie stawia na ortodoncję. Ładne zęby są dzisiaj pożądana jak nigdy dotąd. No cóż, chcemy wyglądać jak najlepiej, a piękny uśmiech to podstawa. Gdyby nie pomogły aparaty ortodontyczne, można jeszcze pokusić się o implanty. To dopiero gratka! Ale dodajmy od razu, że nie u wszystkich pacjentów można przeprowadzić implantowanie, niestety. No cóż, każdy organizm jest inni i w związku z tym inaczej reaguje na różne zabiegi. Pomijamy już fakt, że implanty to dość kosztowna rzecz.
Bardzo często w tego typu
Wiele osób, które zetknęły się z trudnym słowem jakim jest endodoncja zdaje się zastanawiać czym właściwie ona jest i co ono oznacza? Aby więc nieco rozjaśnić wszelkie wątpliwości w tym temacie prezentujemy krótki artykuł właśnie na ten temat. Nie każdy z nas przecież musi mieć równie fachową wiedzę co dentysta a zawsze warto poszerzać swoją wiedzę. Endodoncja zatem to nic innego jak dział stomatologi, który zajmuje się diagnozowaniem a także wdrażaniem odpowiedniego leczenia chorób miazgi zęba a także chorób tkanek okołowierzchołkowych. Do podstawowej metody jaką możemy tu wyróżnić należy tak zwane leczenie kanałowe. Z tego typu formą pomocy z pewnością zetknęło się już wielu z nas, gdyż takie zabiegi coraz częściej są wdrażane w celu ratowania naszych zniszczonych zębów. Takie leczenie zwykle wykonywane jest przy użyciu niezwykle cienkich narzędzi piłująco-penetrujących. Co ciekawe ich grubość to zaledwie od 0,06 mm do 0,40 mm. Bardzo często w tego typu leczeniu stomatologia wspomaga się dodatkowymi urządzeniami takimi jak chociażby mikroskopy. Pozwalają one bowiem specjaliście na jeszcze dokładniejsze zbadanie wszelkich nieprawidłowości i dzięki temu na obranie jeszcze skuteczniejszej strategii walki z chorobami przyzębia. Ważnym wsparciem dla przytoczonych powyżej działań jest także diagnostyka rentgenowska. Wykonywanie leczenia endodontycznego zalecane jest między innymi w przypadku wystąpienia bardzo głębokich ubytków spowodowanych próchnicą czy też przy wystąpieniu martwicy miazgi.