stomatolog zabrze - O dentystach

gabinet stomatologiczny zabrze

Produkty lecznicze na zapalenie błony śluzowej

Zapalenie błony śluzowej należy do bardzo częstych schorzeń leczonych przez dentystę. Praktycznie każda osoba jest narażona na problemy ze stanem uzębienia polegające między innymi na nieprzyjemnym zapaleni

stomatolog zabrze - O dentystach gabinet stomatologiczny zabrze
u błony śluzowej. Jego łagodzenie możliwe jest przy użyciu różnych środków dentystycznych dostępnych w sprzedaży pozwalających na niszczenie bakterii i odświeżaniu oddechu. Trzeba przyznać, że tego rodzaju produktów leczniczych na zapalenie błony śluzowej jest dosyć sporo i można je znajdować zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Wszystko zależy jedynie od tego, jakiego rodzaju środek ma zostać kupiony. Osoby, które regularnie muszą leczyć zapalenie błony śluzowej wiedzą już bardzo dobrze, jakie produkty lecznicze powinny być przez nie kupowane.

W centrum medycznym, które zajmuje się świadczeniem różnego rodzaju usług przyjmują również dentyści. W największych przychodniach korzystać można z praktycznie wszystkich metod leczenia zębów oraz ich zachowywania. Istnieje również możliwość wstawiania sztucznych zębów, jeżeli uzębienie posiadane przez pacjenta sprawia coraz poważniejsze problemy lub po prostu zostało uszkodzone. Podobnie jest w przypadku przychodni prywatnych choć w tym wypadku należy wziąć pod uwagę fakt, że wykonywane będą jedynie te usługi, które są oferowane przez konkretnych dentystów w nich zatrudnionych. Niektóre osoby lubią także chodzić do tych przychodni dentystycznych, które specjalizują się w wykonywaniu określonych zabiegów.


Typy próchnicy


Próchnicę można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od miejsca występowania oraz przebiegu ? wyróżniamy:

1. Próchnicę kwitnącą ? szybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.

2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.

3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.

4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.

5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.

6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w


Klasyfikacja stomatologów ze względu na specjalność


Stomatologia jest na tyle szerokim działem nauki, że konieczne było sklasyfikowanie jej na poszczególne specjalności. Każdy z działów stomatologii zajmuje się czymś innym, różnymi częściami twarzy, zębów i jamy ustnej oraz różnymi wadami, na przykład zgryzu. Podstawowymi specjalnościami stomatologicznymi jest chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia oraz protetyka. Obydwie chirurgie są pokrewne, gdyż zajmują się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, różnica polega jednak na tym, że skupiają się na różnych częściach okolic przyległych do jamy ustnej. Z kolei ortodoncja jest skupiona na wadach zgryzu, korygując je. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej, a protetyka ma za zadanie zapewnić normalny zgryz pacjentowi po utracie jego naturalnych zębów.